Deutschlandhaus w Berlinie

Uszczelnienia i zabezpieczenia przeciwwodne specjalistycznymi produktami WEBAC

Budynek Deutschlandhaus został zbudowany w 1926 roku w stylu nowego modernizmu w Berlinie, w dzielnicy Kreuzberg. Po burzliwej historii został gruntownie wyremontowany i przebudowany w latach 2013-2020. W budynku tym znalazła siedzibę fundacja „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie” ze swoim Centrum Dokumentacyjnym, które otwarte zostało pod koniec czerwca 2020r.
W trakcie analizy stanu technicznego obiektu stwierdzono, że filary nośne w piwnicy były bardzo wilgotne. Nie jest to rzadkością w piwnicach berlińskich gdyż wody gruntowe występują tutaj często na poziomie – 1,5 metra poniżej poziomu gruntu. Resztę zrobił pobliski Kanał Landwehry.
Filary nośne były nie tylko mokre, ale miały także pustki i kawerny. Opracowano odpowiednią koncepcję renowacji. W pierwszej kolejności uszczelniono miejsca przecieków i wypełniono pustki spienialną żywicą poliuretanową WEBAC 150. W następnym kroku wykonano poziomą przeponę przed podciąganiem kapilarnym z wykorzystaniem poliuretanowej żywicy iniekcyjnej z certyfikatem WTA – WEBAC 1401. Zewnętrzny mur zabezpieczony został w technice iniekcji kurtynowej z zastosowaniem żelu akrylowego – WEBAC 240. Zastosowana technologia oparta o technikę iniekcji ciśnieniowej oraz wypróbowywane i sprawdzone na wielu innych obiektach trzy specjalistyczne produkty WEBAC po raz kolejny potwierdziły swoje znakomite właściwości w obszarze przeciwwilgociowych i przeciwwodnych zabezpieczeniach budowli.