Nie trzeba być fachowcem w dziedzinie budownictwa, aby wiedzieć, że jednym z niezwykle ważnych elementów podczas budowy dowolnego budynku jest odpowiednia izolacja, zarówno pionowa, jak i pozioma.
Oprócz zakładania warstw, chroniących przed zimnem i hałasem, zastosować należy również odpowiednie materiały, zapewniające izolację przeciwwodną lub przeciwwilgociową. Mimo że obie nazwy procesów brzmią podobnie, to jednak znacznie się od siebie różnią i są stosowane w różnych sytuacjach.
Instalacje przeciwwilgociowe stosuje się w przypadku budynków, których fundamenty znajdują się ponad poziomem wód gruntownych, lub wokół nich znajduje się grunt przepuszczalny. Można wtedy pozwolić sobie na lekka izolację, chroniącą przed standardowym napływem wody.
Jednak w miejscach, gdzie występuje grunt nieprzepuszczalny i woda opadowa nie ma odpływu, należy zastosować nieco bardziej zaawansowane rozwiązania, zwane izolacjami przeciwwodnymi.
Dzięki zaawansowanym technologicznie metodom oraz nowoczesnym materiałom, chroniącym przed napływem wody, można stworzyć skuteczną barierę, nawet w przypadku znacznego naporu.
Jaką izolecję wybrać?
Wybór odpowiedniego rozwiązania jest niezwykle ważny, jeśli bowiem wybierzemy wariant przeciwwilgociowy w miejscach poniżej wód gruntowych czy z przewarstwieniami, po pewnym czasie ściany mogą zacząć przeciekać
Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dobranie sposobu hydroizolacji. Mimo że sposób przeciwwilgociowy jest znacznie tańszy od przeciwwodnego, to jednak po pewnym czasie być może będziesz musiał wymieniać cała izolację, lub borykać się z regularnymi przeciekami czy stratami energii.
Zalety izolacji przeciwwodnych
Nie od dziś wiadomo, że woda jest jednym z najważniejszych czynników, który wpływa negatywnie nie tylko na izolację termiczną całego budynku, ale jednocześnie powoduje gnicie fundamentów, a także pleśni na ścianach.
Odpowiednio założona instalacja tworzy ochronną barierę przed wodą, zapobiegając dostawaniu się jej do fundamentów, a dalej również elewacji oraz ścian budynku. To z kolei przyczynia się do zwiększenia parametrów cieplnych oraz ograniczenia strat energii.
Korzystając z tego typu rozwiązania zwiększasz ochronę przez wystąpieniem pleśni oraz gniciem fundamentów.
Jakie materiały wykorzystuje się przy instalacjach przeciwwodnych
Wybór odpowiednich materiałów w przypadku izolacji przeciwwodnej zależy przede wszystkim od lokalizacji budynku, otaczającego gruntu oraz stopnia wód gruntowych.
W zależności od potrzeb oraz przeznaczenia, stosuje się między innymi materiały:
- bitumiczne – mogą to być chociażby masy uszczelniające, lepiki asfaltowe, emulsje, papy, itp.,
- mineralne – w zakresie tym stosuje się najczęściej mikrozaprawy oraz bentonity,
- wykonane z tworzywa sztucznego – w dzisiejszych czasach stosuje się najczęściej folie w płynie lub powłoki żywiczne, oprócz tego membrany czy polimerowe masy uszczelniające.
Ze względu na to, że fundamenty i ich izolacja są niezwykle ważnymi elementami konstrukcji domów, warto zwrócić uwagę na rozwiązania technologiczne, dotyczące tego typu instalacji i przychylić się do porad zaufanego fachowca, który doradzi najlepsze rozwiązanie.