Obserwatorium na “kanarach”- La Palma

obiekty referencyjne

Uszczelnienie ponad chmurami

Obserwatorium Roque de los Muchachos (RMO) leży na krawędzi należącego do Hiszpanii parku narodowego Caldera de Taburiente obejmującego kalderę wygasłego wulkanu na wyspie La Palma, około 2400m n.p.m. W RMO mieszczą się teleskopy zarówno nocne jak i dzienne; jest to jedno w największych obserwatoriów świata.

W 1984 roku przy udziale różnych instytutów z 19 krajów rozbudowano budynek obserwatorium, od tej pory jest ono cały czas rozwijane. Dzięki czystemu powietrzu i świetnemu położeniu ponad chmurami (600-1800 m) to miejsce uchodzi za najważniejsze tego typu w Europie. Ze względu na wysokie położenie panują tam wyjątkowe warunki klimatyczne. W ciągu dnia, a szczególnie w lato jest tam bardzo gorąco oraz do 7 razy wyższe promieniowanie UV niż na równinach. W nocy natomiast temperatura gwałtownie spada. Pomimo to, że sama wyspa leży w pobliżu równika, w ciągu miesięcy zimowych na tej wysokości są duże opady śniegu.

Budynki postawione w 2003 roku centrum kontrolnego teleskopu MAGIC były mocno niszczone przez naloty z soli oraz wilgoć wnikającą w ściany, fugi oraz dach. Wpływało to na poprawne funkcjonowanie oraz groziło uszkodzeniem urządzeń znajdujących się wewnątrz.
Instytut Maxa- Plancka postanowił zlecić „uzdrowienie“ budynku. W porozumieniu z instytutem, firmą WEBAC oraz wykonawcą, opracowano koncept powierzchniowego uszczelnienia za pomocą elastycznej dyspersji bitumiczno – akrylowej WEBAC 5611, której właściwości pozwalają na użycie jej nawet w tak nietypowych warunkach klimatycznych.

W pierwszym kroku dokładnie usunięto starą farbę z elewacji oraz przesklepiono rysy oraz otwory w murze. Następnie jako uszczelnienie powierzchni nałożono WEBAC 5611 w dwóch fazach, co dzięki bardzo łatwej urabialności było możliwe w krótkim czasie. W miejscach bardzo nasiąkliwych w pierwszej kolejności zrobiono podkład bez dodatku cementu. Fugi i łączenia w obszarze ścian i podłoża zostały dodatkowo wzmocnione za pomocą geotekstylii. Na koniec cała powierzchnia została pomalowana farbą żywiczno- silikonową. W ten sposób zapewniono zarówno szczelność jak i to, że WEBAC 5611 zatrzymał swoją cechę przepuszczania pary wodnej, a więc resztki wilgoci mogły „ulotnić się” ze ściany bez powodowania jakichkolwiek szkód. Budowla została zabezpieczona przed wilgocią a wszechświat znów można obserwować z ponad chmur w suchym otoczeniu.

Zastosowane produkty

  • WEBAC 5611

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Konsolidacja gruntu