Platforma wiertnicza “Alpha” w Kiel

obiekty referencyjne

Naprawa platformy z wykorzystaniem żywicy WEBAC 151

W zatoce kilońskiej (Kieler Bucht) na głębokości 1500 m. znajduje się złoże ropy naftowej „Schwedeneck- See”. Od 1984 do 2000 r. za pomocą dwóch platform wydobywczych pozyskiwano tu ropę naftową, która rurociągami płynęła do znajdujących się blisko brzegu rafinerii.

Po 16 latach przepompowywania do rafinerii docierało więcej wody morskiej niż ropy, z tego powodu trzeba było zatrzymać wydobycie. Teraz można było pomyśleć o remoncie platform wraz z całym przynależącym osprzętem. Całe postępowanie musiało się odbywać w sposób przyjazny dla środowiska.  Właściciel obiektu zlecił prace naprawcze firmie Ecosoil.

Uszczelnienie spienialnymi żywicami poliuretanowymi firmy WEBAC umożliwiło remont platformy Alpha w porcie miasta Eckernförde: na czas remontu obiektów unoszących się na wodzie trzeba było zapobiec wdzieraniu się wody do betonowego fundamentu. Dodatkowo trzeba było uszczelnić rurociągi znajdujące się w pływakach platformy. Początkowo na końcach rur przyspawano pokrywy metalowe, a do środka wtłoczono reagującą na wilgoć spienialną żywicę poliuretanową WEBAC®151. Odwierty znajdowały się około 16 metrów poniżej platformy. Żeby dostarczyć „piankę” do rurociągów, potrzebnych było łącznie 60 m węża ciśnieniowego oraz pompy z dużą wydajnością.  Na jeden odwiert zużywano około 50 kg żywicy. Z powodu długich odcinków wtłaczania, relatywnie niskich temperatur (10-12 °C temperatury wody, przy 3 °C temperatury powietrza), jak i wysokiej wilgotności powietrza przy sile wiatru 5 do 7 B (skala Beaufortaprzerabianie okazało się być bardzo trudne. Wtłaczanie na pływakach platformy Alpha trwało 4 pełne dni i dzięki doświadczeniu i energii pracowników zakończyło się sukcesem. Łącznie użyto prawie 700 kg. WEBAC®151. Dzięki temu uratowano 16 000 ton znajdującego się w morzu żelbetu, który po wtłoczeniu żywicy mógł zostać fachowo i w sposób przyjazny dla środowiska naprawiony i przygotowany do dalszego użytkowania.

Zastosowane produkty

  • WEBAC 151

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Konsolidacja gruntu