Podczas prowadzenia skomplikowanych prac budowlanych niezbędnym działaniem jest stabilizacja gruntu, tak aby powstająca konstrukcja była stabilna i bezpieczna dla budowniczych, a przede wszystkim przyszłych użytkowników. Wykorzystywane jest to zwłaszcza do wykonywania skomplikowanych tuneli czy zapór, w przemyśle budowlanym oraz górniczym.
Konsolidacja gruntu
W przypadku terenów podmokłych najlepszym sposobem na stabilizację podłoża jest jego konsolidacja. Proces ten polega na wyciśnięciu z porów gruntu nadmiernej ilości wody, co powoduje jego zagęszczenie, a tym samym wzmocnienie stabilności. Tradycyjne metody stabilizacji są długotrwałe, tymczasem poprzez produkty firmy Webac, dzięki użyciu nowoczesnych narzędzi oraz innowacyjnych materiałów, można wykonać ten proces szybciej, przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa.
Opracowanie właściwej koncepcji
Początkowym etapem na drodze do właściwej stabilizacji gruntu jest wdrożenie odpowiednich działań oraz wykorzystanie właściwych produktów i narzędzi. Stabilizacja podłoża prowadzona jest w zależności od wielu czynników: rodzaju gleby, głębokości, na której dokonywane są prace, czy stopnia wilgotności. Konieczne jest wówczas zastosowanie różnych technik, aby stworzyć bezpieczne warunki do kolejnych etapów budowy oraz późniejszego użytkowania terenu. W tym celu stosowane są chociażby uszczelnienia trwałe, wypełnianie pustek czy konsolidacja czoła przodka lub wyprzedzająca.
Stosowane materiały
Wśród użytkowanych tworzyw do konsolidacji gruntu są przede wszystkim: