Osprzęt do węży iniekcyjnych WEBAC

Osprzęt do węży iniekcyjnych WEBAC

Dla prawidłowego montażu i tłoczenia środka iniekcyjnego konieczny jest osprzęt węży iniekcyjnych , na który składają się różne akcesoria. Poniżej przedstawione są najczęściej stosowane elementy z szerszej gamy osprzętu węży iniekcyjnych.

Końcówka wyprowadzająca ( L- 60 cm)
Śruba zamykająca z kalamitką ( stożkowa)
Złączka do węża 8/68 mm ( dwustronna śruba stożkowa)
Zatyczka mocująca
Opaski mocujące ( z otworem i bez otworu)
Iniektor szalunkowy Typ K
Kratka mocująca

Uwagi odnośnie montażu i wykorzystania osprzętu do węży iniekcyjnych

Wąż iniekcyjny WEBAC układa się w odcinkach o długości maksymalnie 10 m. W przypadku wykorzystywania węża WEBAC typ 2, końcówki zabezpieczyć taśmą, aby zapobiec wysnuwaniu się nici z otuliny. Wąż układać możliwie pośrodku elementu budowlanego (rys. 1); przy ścianach grubszych (d > 60 cm) układać w odległości 25 cm od strony występowania wody (układanie w narożnikach: patrz rys. 2).; Minimalna grubość warstwy betonu na wężu powinna wynosić 5 cm. Odcinki węża mocować opaskami zaciskowymi co 20 cm (zaciski wtykowe co 15 cm), tak aby wąż dokładnie przylegał do podłoża i w czasie betonowania nie mógł się przesuwać, a beton nie podpływał pod węże. Podłoże musi być wolne od luźnych, niezwięzłych części, jak kawałki drewna, piasek, żwir itp. Układane obwody węża muszą na siebie zachodzić (rys. 6); (układając wąż Typ 2 należy w miejscach, gdzie odcinki się krzyżują, jeden z nich zabezpieczyć taśmą, w celu uniknięcia wzajemnego przenikania iniektu).  Ułożenie węża oraz miejsca końcówek zaznaczyć na schemacie. Do czasu wykonania iniekcji chronić wąż przed uszkodzeniem mechanicznym

Istnieją 2 sposoby wyprowadzenia końców węża iniekcyjnego:

  • Za pomocą końcówek wyprowadzających:

Na obu końcach każdego odcinka węża montuje się tzw. końcówki wyprowadzające – pozbawione perforacji odcinki ok 50 cm węża ciśnieniowego. Wsuwane w siebie wzajemnie końcówka  wyprowadzająca i wąż tworzą stabilne połączenie umożliwiające ciśnieniowe tłoczenie materiału iniekcyjnego. Taki sposób wyprowadzenia węża stosuje się  zawsze, gdy iniekcja odbywa się bezpośrednio po utwardzeniu betonu (przed ewentualnym położeniem jastrychu) i gdzie istnieje możliwość przeprowadzenia końcówki wyprowadzającej przez szalunek lub pod szalunkiem. Podczas betonowania końcówki wyprowadzające węża powinno się zaślepić celem ochrony ich przed zanieczyszczeniem podczas betonowania. Bezpośrednio przed przeprowadzeniem iniekcji w końcówki wyprowadzające należy wkręcić zakończone kalamitką śruby zamykające.

  • Za pomocą iniektorów szalunkowych lub zbrojeniowych

Iniektory szalunkowe lub zbrojeniowe mocuje się na obu końcach  każdego odcinka węża iniekcyjnego. Iniektory szalunkowe mocuje się bezpośrednio, ściśle  do szalunku drewnianego. Iniektory zbrojeniowe mocuje się  bezpośrednio do  zbrojenia. Iniektory zbrojeniowe muszą również ściśle dochodzić do płaszczyzny szalowania. Iniektory szalunkowe stosować zawsze tam, gdzie iniekcja nastąpi dopiero w okresie późniejszym, a szalunek drewniany umożliwia mocowanie tych iniektorów; w szalunkach stalowych stosuje się iniektory zbrojeniowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Konsolidacja gruntu